Wykrywanie i zapobieganie HPV

Jaka jest różnica między testem HPV a standardowym badaniem cytologicznym?

Zdrowe komórki szyjki macicy, zanim zamienią się w komórki nowotworowe, przechodzą szereg zmian pod wpływem wirusa HPV. Zdarza się, że osoba zakażona wirusem HPV, nigdy nie zachoruje na raka, a więc nie będzie miała komórek nowotworowych. Badanie cytologiczne pozwala stwierdzić, czy w komórkach nabłonka szyjki macicy są komórki nieprawidłowe, natomiast test HPV sprawdzi, czy są zakażone wirusem HPV. Przetrwałe zakażenie wirusem HPV wywołuje zmiany komórkowe, które prowadzą do rozwoju nowotworu. To bardzo ważne, aby wiedzieć, czy jest się zakażonym wirusem HPV, ze względu na możliwość podjęcia działań zmniejszających ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Test HPV DNA wykrywa obecność wirusów HPV 16 i HPV 18, a także innych typów HPV wysokiego ryzyka.

Badanie cytologiczne opiera się na pracy wyszkolonej osoby, która szuka nieprawidłowych komórek pod mikroskopem, jest więc badaniem subiektywnym, zależnym od błędów ludzkich. Natomiast test HPV DNA jest wykonywany przy użyciu technologii molekularnej, która nie podlega odmiennym interpretacjom różnych laboratoriów. Test HPV jest znacznie dokładniejszy niż badanie cytologiczne. Czułość badania określa procent osób chorych, które w danym badaniu uzyskały potwierdzenie, że są chore. Czułość cytologii klasycznej wynosi ok. 50% co oznacza, że jedynie połowa kobiet, u którym doszło już do nieprawidłowych zmian na szyjce macicy, uzyska takie potwierdzenie w wyniku badania cytologicznego. Dokładniejszym badaniem jest tak zwana cytologia cienkowarstwowa (LBC).

Aby mieć pewność, że jest się zdrowym, najlepiej wykonywać oba badania – cytologię LBC i test HPV DNA.

Ekspert wyjaśnia

prof. CMKP dr hab. n. med. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska

specjalista położnictwa i ginekologii, specjalista perinatologii, odpowiada na nurtujące pytania, dotyczące wirusa HPV i raka szyjki macicy